Jdi na obsah Jdi na menu
 

 
Slovník našich dětiček

Nedávno jsem na internetu narazila na opravdu zajímavý projekt s názvem Dětský slovník. Jeho tvůrci se rozhodli sestavit zcela unikátní slovník dětské řeči – a to jak česko-dětskou, tak i dětsko-českou variantu.

Všechny děti mají bujnou fantazii. Zvlášť v období, kdy se teprve učí mluvit, dokáží ze svých úst vypustit slovo, kterému vůbec nerozumíme. Popisují běžnou věc nebo činnost, ale slovíčko si upraví po svém. Díky tomu, že je čeština tak rozmanitý jazyk, postačí jen zaměnit některé písmenko a je o zábavu postaráno. A když vymyslí rovnou celé nové slovo, tak se nestačíme divit.

Dětem proto v peněžence cinkají kumuňky, vajíčka podle nich snášejí kokotky a z telátka je rázem kravátko. Mnohá slova potom v rodinách natolik zdomácní, že je používají všichni. Nelze se pak divit, když v některé rodině jí místo čokolády šagalu, neoblékají si na nohy ponožky ale piditi a ten, komu to sluší, je prostě ferťák. :-)

Slovník nemá za cíl překládat všechna slova, protože každé dítě je jiné a stejně si vytvoří slova nová. Počet slov je proto prakticky nekonečný. Hlavním smyslem projektu je pobavit se a věřte, já jsem se pobavila moc.  

Proto neváhejte a podívejte se také na www.detsky-slovnik.cz.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář